Get Adobe Flash player
Dzisiaj jest: 28 Sierpień 2015    |    Imieniny: Patrycja, Erazm, Augustyn

Pogoda na dziś

Statystyka:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj:3775
mod_vvisit_counterW tygodniu:27269
mod_vvisit_counterW miesiącu:106864

We have: 110 guests, 13 bots online
IP:: 54.226.146.15
(0 votes, average 0 out of 5)
Spis treści
Piekielnik
Szkola podstawowa
Szkola gimnazjum
Kosciol Parafialny
OSP Piekielnik
Wszystkie strony

 

herb_piekielnik

Piekielnik

 

 wies_piekielnik_1To najludniejsza i kiedyś najbogatsza wieś Górnej Orawy, przez wieki jednak powiązana z Podhalem. Lokowana pod koniec XVI wieku. Węgierski kronikarz, który ponoć pierwszy opisywał te ziemie, zanotował nazwę Popielnik, z powodu złogów spalonego torfu. Torfowiska w tej okolicy płonęły bowiem często, a wgłębne pożary niezmiernie trudno było ugasić. Ze wzniesień nad Piekielnikiem wspaniale widać panoramę Tatr. W ludowych piosenkach słyną piekielnickie bory. Do niedawna istniało tu jeszcze kilka XIX-wiecznych kurnych chat z wyżką - obszernym strychem do przechowywania siana, wystającym nieco poza pion ściany domu. Do dziś uchowała się w środku wsi zaledwie jedna chata z wyżką, mocno zniszczona lecz jeszcze zamieszkała. Obecnie wyżki można spotkać tylko w stodołach.

 wies_piekielnikPiekielnik był parafią już w XVIII wieku, lecz pierwszy drewniany kościół strawił pożar. W ołtarzu głównym i w ołtarzach bocznych nowego, murowanego kościoła z 1878 roku, stoi sześć barokowych posągów. Barokowe figury Ukrzyżowania z Matką Boską i św. Marią Magdaleną oraz św. Jakubem stoją także we wnękach murowanej piekielnickiej kapliczki. Na cmentarzu zachowały się ciekawe, XIX-wieczne kamienne nagrobki.

   Mieszkańcy jeszcze rzadko przyjmują wczasowiczów do swoich domów, choć okolica ma wiele uroku, a stoki takie jak Luparnia czy Sewcowsko Sucho Dolina są wymarzone dla narciarzy.

 

  Sołtys wsi: Władysław Szuba

 

Historia

Piekielnik_wies_7Wieś należała do roku 1918 do Austro-Węgier. Do roku 1920 ze względu na spory o przebieg granicy należała do Czechosłowacji. Od 1920 do 1940 roku po rozstrzygnięciu sporu wieś przypadła do Polski wbrew woli mieszkańcom tej ziemi. Podczas drugiej wojny światowej ponownie należy do Słowacji. Po wojnie przywrócono przedwojenne granice. We wsi zaczyna się organizować ludność słowacka i spolu z dalszą ludnością miejscowości orawskich zakłada Towarzystwo Słowaków. Fakt ten, że ludność słowacka zamieszkuje te tereny, jest prze długi okres czasu nie akceptowana przez władze PRL.

 

 

 

Herb PiekielnikaPiekielniccy sołtysi potwierdzali wydawane dokumenty pieczęcią. Najstarsze odbicia tych pieczęci zachowały się w Państwowym Archiwum w Bytczy na Słowacji i pochodzą z 1797 roku.

Piekielnik_wies_4W centralnym polu widoczne są tam trzy kwiaty wyrastające z pagórka - nad nimi korona. W otoku napis: SIGILLUM. POS. PEKELNIK. Rozmiary tej pieczęci 26 mm. Natomiast druga pieczęć przedstawia stojącego na murawie pielgrzyma-wędrowca, trzymającego w ręce długą laskę i niosącego na plecach batog, pod nim umieszczona jest gwiazda. W otoku napis: SGILLUM. POS. PEKELNIK. Rozmiary jak poprzedniej pieczęci.

Propozycję współczesnego herbu wsi wyprowadzamy (rysunek Piotra Biłaka)Piekielnik_wies_3 z pieczęci z kwiatami. Przypominają one lilie, a motyw ten można spotkać w kościele w Orawce. Tu zastosowaliśmy pewną stylizację na popularne w góralskim zdobnictwie leluje. Wyrastają one z pagórkowatej ziemi - tak przecież typowej dla naszego regionu. Nad nimi znajduje się korona.

Kolorystyka tego herbu stanowi swoiste dopełnienie dziejów tej wsi, która tak dzielnie gospodarowała od wieków w niełatwych przecież geopolitycznych warunkach. Czerwień to główny kolor w heraldyce i wiąże się z rubinem - oznacza zwycięską moc, triumf i odwagę. Złoto - wielkoduszność, godność, inteligencję i szacunek. Zieleń - wolność, radość, przyjaźń i nadzieję.

 

Piekielnik_wies_1Piekielnik_wies_2


 

 

 

 

szkola_piekielnik_sp

Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Piekielniku

 

dyr_szkoly_piekielnik_tyrybonDyrektor: Bogdan Tyrybon

Adres korespondencyjny:

34-472 Piekielnik 202

tel. 018 26 390 14

email Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Szkoła Podstawowa w Piekielniku rozpoczęła działalność w nowym budynku 15 IX 1984 r. Dyrektorem  szkoły  została mgr Maria Bogacz.Szkoła przejęła tradycje i zjednoczyła grona pedagogiczne oraz uczniów szkół nr 1 i 2.
Rok pracy  w nowej szkole wystarczył , aby rozpocząć pracę wychowawczą związaną z przyszłym patronem Kornelem  Makuszyńskim. Uroczyste nadanie imienia szkole odbyło się 7 stycznia 1988 r.Z okazji uroczystości wykonano okolicznościowe dekoracje , otwarto  Sale Patrona. Szkoła nawiązała współpracę  z Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem, ?Filmoteką? w Krakowie, Wydawnictwem Literackim w Krakowie (wydawca utworów K. Makuszyńskiego) ,szkola_piekielnik_sp_sztandar Biblioteką Jagiellońską  (zgromadzenie kserokopii pierwszych wydań książek K.Makuszyńskiego) i szkołami noszącymi imię pisarza. W organizację uroczystości włączył się  nasz  zakład opiekuńczy  MPK- Kraków (zmiana wystroju korytarzy) oraz Hufiec ZHP ?Poznań Stare Miasto
(opracowanie i wydrukowanie na okolicznościowych plakietkach symbolu naszej szkoły ?białej róży). Z okazji nadania imienia szkole powstał hymn , którego słowa nawiązują do symbolu białej róży, pełne są takich słów jak dobroć, prawda,uśmiech, mądrość , słów które często przewijają się w utworach K.Makuszyńskiego.
Z okazji nadania szkole imienia została założona ?Księga Patrona?, w której do chwili obecnej dokumentuje się działania związane z sylwetką naszego  Patrona (uroczystości ,konkursy,kontakty ze szkołami ).Powstały również opracowania:
?Złote myśli w utworach Kornela Makuszyńskiego? oraz ?Sądy i opinie o
Kornelu Makuszyńskim?.
Imprezą towarzyszącą obchodom  Świeta Szkoły były zawody narciarskie o nagrodę ?Białej Róży?. Z powodu ciągłych wahań pogody w ostatnim okresie
(brak śniegu) odbyły się tylko dwie edycje tego konkursu.
W chwili obecnej imprezą sportową towarzyszącą uroczystości są  ?Zawody Koziołka Matołka?-turniej sportowy na sali gimnastycznej o puchar dyrektora
szkoły. Zawody sportowe również nawiązują do sylwetki naszego Patrona.
Popierał on rozwój zainteresowań sportowych  wśród młodzieży , a sam był fundatorem nagród dla biednych i uzdolnionych dzieci.
Szkoła nawiązała  ścisły kontakt ze szkołami noszącymi imię Kornela Makuszyńskiego ( w 1988 r było ich 17). Z inicjatywy Krystyny Tomczak ze Szkoły Podstawowej nr 2 we  Wronkach i Marii Bogacz ze Szkoły Podstawowej w Piekielniku, w dniach 22-23 IV 1988 odbyło się we Wronkach
spotkanie mające na celu powołanie ?Kręgu Przyjaciół Kornela Makuszyńskiego. Będąc w  Kręgu Przyjaciół zyskaliśmy przyjaciół  nie tylko   ?na papierze?,mogliśmy od tej chwili podróżować po całej Polsce. W kornelowskich szkołach zawsze można liczyć na nocleg ,pomoc,życzliwość i tani posiłek.
Nasza szkoła również przyjmowała i przyjmuje grupy wycieczkowe z  całej Polski.
Do spotkania grup harcerzy ze szkół K.Makuszyńskiego doszło na obozie  w Strącznie (Wał Pomorski) w lipcu  1988r, podczas II Zjazdu Kornelowców.
W dniu 4 maja 1989 r. szkoła otrzymała sztandar. Jego fundatorem był zakład opiekuńczy MPK Kraków. Nadanie szkole sztandaru było powiązane
z III  Zjazdem Szkół im. K.Makuszyńskiego. Przybyły poczty sztandarowe z 14 szkół.
Goście uczestniczyli w uroczystości , wymienili doświadczenia związane z pracą wychowawczą wokół wspólnego  Patrona, odwiedzili Muzeum K.Makuszyńskiego oraz jego grób. Podsumowaniem tej uroczystości była wycieczka uczniów naszej szkoły szlakiem szkół im.K.Makuszyńskiego
(w dniach  18-23 V 1989) na trasie: Piekielnik-Wałbrzych-Międzyrzecz-Skwierzyna-Lipiany-Szczecin-Wronki-Poznań. W ramach naszych licznych podróży odwiedziliśmy również szkoły we Wrocławiu , Gdyni, Warszawie, Łodzi, Pacanowie,Gogolinie.
Ważnym  dla nas wydarzeniem były obchody 200-rocznicy Konstytucji 3 Maja, powiązane z poświęceniem sztandaru naszej szkoły.Na uroczystości
obecni byli przedstawiciele władz naszej gminy i Kuratorium Oświaty.
W dniach 6-9 1991 r delegacja  naszej szkoły uczestniczyła w IV Zjeździe Kornelowców. Odwiedziła szkoły we Wronkach, Lipianach,Skwierzynie.
Święto Szkoły ma swój stały scenariusz. Najstarsza klasa w szkole i samorząd uczniowski zajmują się jego organizacją. Podczas uroczystości, która ma miejsce 8 stycznia (dzień urodzin Patrona) uczniowie klas I przyjmowani są w poczet ?Kornelowców? (wg opracowanego scenariusza). Wybrane klasy przygotowują inscenizacje  utworów Kornela Makuszyńskiego (w tym  zawsze bardzo interesujący  występ uczniów klas I).
W ramach współpracy z Muzeum Kornela Makuszyńskiego w  Zakopanem, szkoła przygotowała program słowno ? muzyczny na otwarcie wystawy poświęconej 40 rocznicy śmierci K.Makuszyńskiego.
Od września do listopada 1993 organizowaliśmy akcję ?Książki dla Stryja?. Stryj to miasto na Ukrainie, w którym urodził się K.Makuszyński. Zbiórkę
książek zorganizowaliśmy wspólnie z radiem ?Alex?.W dniach 11-13 XI 1993 delegacja  naszej szkoły zawiozła zebrane książki oraz słodycze do Stryja.szkola_piekielnik_sp_1
Zostały one przekazane na ręce księdza Jana Nikla  dla  polskich dzieci mieszkających w tym mieście.
We wrześniu 1994 obchodziliśmy uroczyście 10 ? lecie pracy w nowym budynku szkolnym.  W  uroczystości uczestniczyli przedstawiciele  władz
gminnych i  Kuratorium Oświaty, mieszkańcy Piekielnika. Przypomniano najważniejsze fakty z historii szkoły oraz trudy w jakich powstawała.
W czerwcu 1995 r. występ uczniów naszej szkoły uświetnił uroczystość odsłonięcia pomnika naszego Patrona przed willą ?Opolanka? ?dawnym mieszkaniem pisarza , a obecnie muzeum jego imienia. W październiku 1995  nagrywano w Zakopanem program telewizyjny
?Teleranek? Nasi  uczniowie  aktywnie uczestniczyli w jego realizacji. Spotkali się również z reżyserem filmów na motywach powieści K.Makuszyńskiego ?Kazimierzem  Tarnasem.
W dniach 31 V ? 3 VI 1996 delegacja naszej szkoły uczestniczyła  w V Zjeździe Kornelowców w Lipianach ?Wronkach-Skwierzynie.
VI Zjazd Kornelowców miał miejsce w Pacanowie w dniach 4-7 VI 1998.
Podczas każdego zjazdu , jego uczestnicy oprócz pogłębienia  swoich umiejętności w kierowaniu pracą wychpwawczą związaną ze współnym  patronem odbywają liczne wycieczki ,poznają najpiękniejsze zakatki Polski.
Ważną uroczystością, która miała miejsce w naszej szkole były gminne
obchody 80 rocznicy odzyskania niepodległości.Po uroczystej mszy świetej
w Kościele Św.Jakuba w Piekielniku ?poczty sztandarowe, zaproszeni goście i młodzież szkolna przeszli do budynku szkoły, gdzie odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów naszej szkoły.
W latach 1999/2000 i 2000/2001 Szkoła Podstawowa w  Piekielniku funkcjonowała z Zespole Szkół Podstawowej i Gimnazjum, którego dyrektorem
była mgr Maria Bogacz.
Jednym z ważnych zadań szkoły jest właściwa edukacja informatyczna.
Szkoła rozpoczęła działalność w tym zakresie od uruchomienia pracowni komputerowej, składającej się z 8 komputerów. Fundusze na ich zakup pochodziły od rodziców,oraz sponsorów z Piekielnika (właściciele sklepów).
W związku z utworzeniem Zespołu Szkół , a w nim Gimnazjum zaistniała możliwość otrzymania pracowni internetowej. Po  zgromadzeniu stosownej
dokumentacji otrzymaliśmy informację o przydziale pracowni internetowej.
Pomimo trwających wakacji przystąpiono do intensywnych prac pozwalających przygotować pomieszczenie, w którym będzie pracownia.
Wyposażenie pracowni zakupiono z funduszy budżetowych oraz składek rodziców.Pracownia została oddana  przez firmę ?Prokom? do użytku w sierpniu 2000 r. Nauczyciele zapoznali się z wyposażeniem pracowni, uruchomili pierwsze programy. Pod kierunkiem mgr D.Rosiek ?nauczyciela informatyki uczniowie rozpoczęli redagowanie strony internetowej. Tak wielki wkład pracy postanowiliśmy zaprezentować naszemu organowi prowadzącemu.
W  dniu 20 XI 2000 odbyło się uroczyste otwarcie sali internetowej połączone z programem artystycznym przygotowanym przez  uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum pod kierunkiem mgr A.Szymala.
Od 1 września 2002 jesteśmy  samodzielną  VI-klasową Szkoła Podstawową im. K.Makuszyńskiego.
Od września 2006 roku szkołą kieruje mgr Bogdan Tyrybon

W szkole wymieniono wszystkie okna, zmodernizowano wejście do budynku, założono żaluzje p/słoneczne
W wakcje przebywają tu dzieci i młodzież salezjańska.

 


 

 

 

 

szkola_piekielnik_gim

Gimnazjum w Piekielniku

 

dyrektor mgr Anna Szymala

Adres korespondencyjny:
34-472 Piekielnik 202
tel 018 26 395 00
email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


szkola_piekielnik_gim_1Gimnazjum zostało utworzone w 1999 roku i działało przy zespole szkół, których dyrektorem była pani mgr Maria Bogacz.
W roku szkolnym 2001/2002 Gimnazjum stało się oddzielną instytucją. Wtedy dyrektorem została pani mgr Anna Szymala, która kieruje nim do dziś.

 

 


 

 

 

 

kosciol_piekielnik
Kościół pw. św. Jakuba Apostoła
w Piekielniku

 

probosz_piekielnika_nowyProboszcz: ks.Zygmunt Hopciaś

Adres kontaktowy:

Piekielnik 331,
34-472 Piekielnik,
tel. 018 263 90 40

www: www.parafia-piekielnik.pl
email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Wieś, mimo zdecydowanie katolickiego charakteru, zgodnie z wolą właścicieli Zamku Orawskiego, podlegała formalnie protestanckim parafiom w Jabłonce bądź w Podwilku. Jednakże od około 1650 r., to jest od czasu utworzenia katolickiej parafii w Orawce, piekielniczanie znaleźli się pod jej patronatem.
Drewniany kościół wzniesiony został w roku 1749 staraniem Jakuba Oskwarka, Zofii Piekielnickiej i Tomasza Dziurczaka. W 1787 r. na podstawie zarządzenia cesarza Józefa II na Orawie erygowano 14 parafii; jedną z nich był Piekielnik. Obecny Kościół, pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła, powstał w roku 1878 staraniem ks. Józefa Smółko.

kosciol_piekielnik_1kosciol_piekielnik_2kosciol_piekielnik_3

 

 


 

?


 

logo osp duze

Remiza OSP w Piekielniku

Ochotnicza Straż Pożarna w Piekielniku

Naczelnik: Stanisław Żądlak
Prezes: Władysław Szuba

Adres kontaktowy:
Naczelnik OSP Stanisław Żądlak
34-472 Piekielnik

tel. 18 26 391 66

 

Rok powstania OSP: 1930r.

Liczba członków: 50 osób

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza: 25 osób

osp_piekielnik_1osp_piekielnik_2osp_piekielnik_3

osp_piekielnik

 

 

 

 

 

 

Tags:
Latest Articles

Dodaj komentarz

Prosze nie przeklinać w komentarzach oraz nie ubliżać innym.


Kod antyspamowy
Odśwież