Get Adobe Flash player
Dzisiaj jest: 29 Sierpień 2015    |    Imieniny: Sabina, Beata, Jan

Pogoda na dziś

Statystyka:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj:2307
mod_vvisit_counterW tygodniu:33102
mod_vvisit_counterW miesiącu:112697

We have: 54 guests, 16 bots online
IP:: 107.20.5.156
(0 votes, average 0 out of 5)
Spis treści
Czarny Dunajec
Klimat
Kościół Czarny Dunajec
Szkoly w Cz.Dunajcu
OSP Czarny Dunajec
Orkiestra Strazacka
Komisariat Policji
SG ZOS Czarny Dunajec
Poczta Cz. Dunajec
Wszystkie strony

kosciol_czd

Parafia Przenajświętszej Trójcy w Czarnym Dunajcu
 

Adres:

ul. Rynek 34
34-470 Czarny Dunajec

 

Telefony:

Ks. Krzysztof Kocot - proboszcz  tel.(018) 2657224
Ks. Jacek Kasperczyk - wikariusz tel.(018) 2647138

Ks. Maciej Winiarski - wikariusz  tel.(018) 2647137

E-mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

MSZE ŚWIĘTE

1.    Msze św. w niedziele:

Kościół parafialny w Czarnym Dunajcu
- godz. 7.00
- godz. 8.30
- godz. 10.00
- godz. 11.30
- godz. 17.00

Kościół filialny w Starem Bystrem  

- godz. 9.00

Kościół filialny we Wróblówce  

- godz. 10.302.    Msze św. w dni świąteczne: Według porządku podanego w ogłoszeniach w niedzielę poprzedzającą dane święto.

3.    Msze św. w dni powszednie:

Kościół parafialny w Czarnym Dunajcu

- godz. 7.00

- godz. 18.00 (IV-IX)
- godz. 17.00 (X-III)

Kościoł filialny w Starem Bystrem

- środa godz. 16.00

(w wakacje godz. 15.00)
- piątek godz. 16.00

(w wakacje godz. 15.00)

Kościół filialny we Wróblówce

- środa godz. 16.00
- piątek godz. 16.00


STAŁE NABOŻEŃSTWA W KOŚCIELE PARAFIALNYMa. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w każdą środę po wieczornej Mszy św.  

b. Nabożeństwo za zmarłych wypominanych w każdy trzeci czwartek miesiąca

c. Nabożeństwo do miłosierdzia Bożego w każdy trzeci piątek miesiąca po wieczornej Mszy św.

d. Nabożeństwa majowe, czerwcowe i różańcowe po wieczornych Mszach św.

e. Zmianki różańcowe - pierwsze niedziele miesiąca.

 


 

 

Historia Parafii i Kościoła w Czarnym Dunajcu

 

kosciol_1971

Przed 800 laty Podhale przedstawiało obraz ziemi surowej, pustej i pokrytej wiecznymi borami i lasami, ponad które wznosiła się korona Tatr. I w tej oto puszczy Podhala zaczyna się gromadzić i osadzać spokojny żywioł ludzki, zakładać wioski i uprawiać ubogą rolę.

W roku 1234 przybywają z Landu około Sieradza zakonnicy Cystersi do Ludźmierza, gdzie stawiają kościół i zakładają pierwszą parafię Podhala obejmującą całe Podhale, część Podgorców poza Mszanę ku Limanowej i część dzisiejszej Orawy. Na terenie tej parafii ludźmierskiej, zakłada Tomasz Miętus w roku 1552 osadę Czarny Dunajec i on to, na swoim własnym gruncie postawił drewniany kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej.

W roku 1605, syn Tomasza, Jan Miętus zbiera delegację ze wsi; Czarny Dunajec, Rogoźnik, Stare Bystre, Ratułów, Ciche, Międzyczerwienne, Odrowąż, Dział, Pieniążkowice, Długopole, Wróblówka, Witów , Dzianisz , Nowe Bystre, Zakopane i wysyła tę delegację do Myślenic, aby do ksiąg miejskich wpisać akt utworzenia parafii Czarny Dunajec obejmującej wszystkie wyżej wymienione wsi. W roku 1606 sołtysi wymienionych wsi przekładają akt założenia parafii królowi polskiemu Zygmuntowi III, który ten akt urzędowo zatwierdził. Tak więc kościół i parafia w Czarnym Dunajcu mają za swoich fundatorów i założycieli nie królów, magnatów, czy bogatych mieszczan, ale prostych, skromnych kmieci, tutejszych chłopów, górali z Podhala.

kosciol_cz_dunajec

I znamienną jest rzeczą jak pięknie i z głęboką wiarą, uzasadniają ci oto właściwi w akcie erekcyjnym, potrzebę założenia parafii: ?Skoro te wsi świeżo osiadłe, ani parafii, ani innego kościoła nie mają, w którym by udzielano Ś.Ś. sakramentów i zapobiegano niebezpieczeństwom zgonu bez spowiedzi i śmierci dzieci bez Sakramentu Chrztu i żeby lud pomnażał się w czci i bojaźni Bożej, przez nabożne słuchanie Słowa Bożego i Ofiarę Mszy św.? Dnia 9.11.1787r. drewniany kościół, oraz dzwonnica uległy spaleniu od pożaru sąsiadującej z kościołem organistówki. Na miejscu spalonego kościoła, został wymurowany nowy, którego budowę ukończono w roku 1798, a następnie został poświęcony przez Ks. Bpa Janowskiego, ordynariusza diecezji tarnowskiej, do której wówczas Podhale należało. Ponieważ przy budowie był niesumienny budowniczy, który zamiast żelaznych ankrów dał do muru drewniane belki, a na zewnątrz muru przybijał kawałki żelaza, naśladujące ankry, zaczęło sklepienie pękać tak, że musiano je w r.1817 rozebrać i położono wówczas prostą powałkę, na grubych, ciosanych w kostkę tramach (belkach). Ta jednak powała, na skutek dużej objętości kościoła, okazała się za słaba i w nocy, dnia 25.10.1841r. runęła na posadzkę kościoła, powodując wielkie zniszczenie wewnątrz.

W roku 1847 z dętych desek zrobiono powałę na wzór sklepienia. Niedługo jednak, bo w r.1859, oltarz_1971w ogólnym pożarze Czarnego Dunajca, spłonął także doszczętnie kościół, z którego pozostały tylko przepalone mury. W r.1864, tutejszy rodak z Wróblówki, Ks. proboszcz Jan Komperda, przystąpił do odbudowania spalonego kościoła. On to odbudował całkowicie kościół, wprowadzając pewne zmiany, a to: nadmurował mury, wymurował filary, chór i boczne chórki, zasklepił kościół i sprawił ołtarze, organy, dzwony i całe wnętrze przystrojenie świątyni.

 

W r.1871 zakończono budowę, względnie restaurację kościoła, przez przybudowanie kaplicy Matki Boskiej Różańcowej, dzisiaj św. Józefa, do której to fundacji przyczynił się znacznie tutejszy kupiec Michał Świderski. W r. 1890, za Ks. proboszcza Leopolda Brosiga, artysta malarz Antoni Stopa, przyozdobił wnętrze kościoła piękną polichromią, która wraz z ołtarzami została odnowiona za Księdza Proboszcza Mieczysława Kozickiego, przez artystę malarza W. Herczaka, w r. 1958.

(Na podstawie tekstu z przedsionka kościoła).

W roku 1994 proboszczem w Czarnym Dunajcu zostaje ks. Józef Gil. W tym czasie przeprowadzono wiele remontów w naszej świątyni. Ks. Józef przyczynił się do dzisiejszego wyglądu kościoła, który w tych latach został pomalowany, odnowiono wszystkie ołtarze, wymieniono ogrzewanie, położono marmurową posadzkę, zostało zmienione oświetlenie, zrobiono odwodnienie, nowe konfesjonały i boazerię.

organy_19711 września 2005 roku nowym Proboszczem został ks. Kazimierz Koniorczyk. Pięknie zagospodarował stary cmentarz przy naszej świątyni, a dzięki pomocy sponsorów położono dookoła kościoła nowy chodnik z kostki brukowej. Posługa ks. Kazimierza trwała niewiele ponad dwa lata. Po ciężkiej chorobie odszedł do Pana 30 grudnia 2007 r.

15 grudnia 2007 r. administratorem parafii został zamianowany ks. Krzysztof Kocot, a po śmierci ks. Kazimierza został proboszczem naszej parafii.

Dom Boży jest domem każdego z nas. Troska o niego jest wyrazem naszej wiary, czujmy się odpowiedzialni za to miejsce, gdzie nasze życie w Bogu się rozpoczyna, trwa i kończy...

 

STARODAWNE ZDJĘCIA CZARNEGO DUNAJCA

 Dodaj komentarz

Prosze nie przeklinać w komentarzach oraz nie ubliżać innym.


Kod antyspamowy
Odśwież