Get Adobe Flash player
(0 votes, average 0 out of 5)

portki_chusty_goralskie

Stroje góralskie


Babskie odziynie

b_150_100_0_0___images_stories_historia_gminy_kozuchy-08-duzy.jpg?Downiyj, na co dzień to zdajalimy sie prosto, baby odziywały lniane kosule i spodnice, chłopy tyz lniane portki i kosule, syćka chodzowali boskiem. Ino przed kościołem ubierali buty, no i tyz paradniej się sło do kościoła i we świynta (Karolina Zięba- seniorka rodu Ziębów, lat 98). Kultura naszego regionu kojarzy się najbardziej ze strojem. Jego wygląd zmieniał się wraz z postępem cywilizacyjnym. Należy dodać, że nie mały wpływ na jego zmiany wywarła migracja. Poszczególne elementy stroju szyto na zamówienie lub nabywano na targach lub jarmarkach . Kosztowniejsze elementy przekazywano z pokolenia na pokolenie. Starano się, aby młodzi wstępując w związek małżeński mieli kompletny strój. Ubiór miał znaczenie wielorakie- pozwalał określić pozycję społeczną, stan cywilny i zamożność właściciela.b_150_100_0_0___images_stories_historia_gminy_kozuchy-09-duzy.jpg
Góralka nosiła białą, lnianą koszulę, kolorowy, bogato haftowany na aksamicie gorset (świadczyło to o zamożności właścicielki), czerwone korale (pochodzące z południowej Europy), suto marszczoną spódnicę zakładaną na białą, sztywno wykrochmaloną halkę- fartuch. Początkowo spódnice były gładkie, lniane, potem wprowadzono ozdoby (cekiny, kolorowe hafty), b_150_100_0_0___images_stories_historia_gminy_kozuchy-06-gorset-duzy.jpgwreszcie zaczęto nosić kolorowe, z delikatnej wełny tybetki- jak ludzie zacyni jeździć do Peśtu to przywozili tybetowe materie. Dzisiejsze Góralki prześcigają się w wymyślaniu wzorów spódnic i gorsetów. Ostatnimi czasy bardzo modne są gorsety ozdobione kolorowymi nićmi i do tego gładkie spódnice zakończone tzw. szczotką. Dojrzałe kobiety noszą katanki lub wizytki na starodawną modę. Do łask zatem wracają wzory naszych prababć. W chłodniejsze dni kierpce_1dawniej i dziś (oczywiście od święta) góralki zakładają serdaki oraz kożuszki- obszyte karakułem oraz ozdobione haftem (dawniej były gładkie). Na nogi, w lecie Góralki zakładały kierpce, natomiast zimą uszyte z sukna i skóry "kapce" (dosyć wysokie zapinane na sprzączki podobne do dzisiejszych kozaków).


 

 

Chłopskie odziynie

cucha_goralskaGóral nosił białą, lnianą koszulę, spiętą spinką, sukniane portki- rurki, zdobione- cenckowane parzenicami, u dołu pomponami- kistkami, zdobiony opasik (po nim można było poznać z czego żył właściciel; gospodarki czy zbójowania), odświętnie bogato haftowaną cuchę, na głowie kapelusz z muszelkami.portki_goralskie Starsi nosili marynarkę szytą na wzór kurtki z wojska austriackiego. W chłodniejsze dni zakładali serdaki, kożuchy. Na nogach podobnie jak kobiety nosili kierpce. Za czasów austriackich zakładali oficerki, które musiały być sztywne i porządnie wyczyszczone.

 

 

 

portki_goralskie_1ciupagiopasek_goralski

Tags:
Latest Articles

Komentarze   

 
+3 #1 Karol Sawicki 2010-11-15 05:40
Tym bardziej cikawa strona, szukalem wzór ciupagy goralskiej, do wyrabiania do baletu polskiego w Argentynie. Bardzo dzienkuje za mozliwosci szukania sztuki polskiej oraz wiróbki z dzewa. Potrzebuje rysunki, albo jaekolwiek wzór zeby go wyrobyc. Interesuje tesz o kultury "Halstad", albo pierwszy rodnicy (skad pochodzom Polacy i Slowiani) w "centralnej Europie". Od czasach bronzu y zelaza.

Pszepraszam za jezyk ale urodzilem sie w poludnieowej americe.

Bardzo dzienkuje, wienszuje was y serdecnie witam
Karol Sawicki
Lomas de Zamora, Buenos Aires
Argentyna.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Prosze nie przeklinać w komentarzach oraz nie ubliżać innym.


Kod antyspamowy
Odśwież